Adresaci
Grupa docelowa do której kierowane jest wsparcie w ramach Projektu:
- status zawodowy: osoby funkcjonujące lub mogące funkcjonować na rynku pracy,
- osoby posiadające minimalne wykształcenie na III poziomie Polskiej Ramy Kwalifikacji – zapis w regulaminie,
- osoby w wieku 18-64 lat niezależnie od płci,
- osoby pracujące lub planujące podjęcie zatrudnienia/aktywności w sektorze ochrony zdrowia,
- osoby zamieszkujące na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej.
I edycja
Przesłanki i cele
Celem kursu jest przygotowanie uczestników do skutecznego wdrażania i zarządzania systemami jakości w placówkach ochrony zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem świadczeniodawców w zakresie POZ i AOS. Uczestnicy zdobędą wiedzę i umiejętności niezbędne do spełniania aktualnych wymogów prawnych, standardów akredytacyjnych oraz do tworzenia organizacji skoncentrowanej na pacjencie i jego potrzebach.
Kurs „Zarządzanie jakością w podmiocie leczniczym” odpowiada na aktualne potrzeby rynku opieki zdrowotnej i uwzględnia kluczowe wyzwania, przed którymi stoi system. W obliczu zmian prawnych, jakie przyniosła ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta z dnia 8 września 2023 r., podmioty lecznicze zostały zobowiązane do wdrażania rozbudowanych mechanizmów jakościowych, takich jak systemy autoryzacji, zarządzania jakością, akredytacji oraz prowadzenia rejestrów medycznych. Kurs stanowi odpowiedź na te nowe wymagania, oferując uczestnikom praktyczną i aktualną wiedzę, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania w nowym otoczeniu prawnym i organizacyjnym.
Program kursu uwzględnia nie tylko formalne wymogi, ale także szerszy kontekst transformacji systemu ochrony zdrowia w kierunku opieki opartej na wartości (value-based healthcare). Oznacza to, że nacisk położony jest nie tylko na zgodność z przepisami, ale przede wszystkim na realne podnoszenie jakości opieki z perspektywy pacjenta – jego bezpieczeństwa, doświadczeń, dostępności świadczeń i skuteczności leczenia. Szczególną wartością kursu jest jego praktyczne podejście.
Organizacja zajęć
I edycja kursu:
Daty zjazdów I edycji kursu:
Informujemy, że są to wstępne daty zjazdów. Dokładny i pełny harmonogram dostępny będzie na Wirtualnej Platformie Uczelni 7 dni przed rozpoczęciem zajęć.
- Forma kursu: Hybrydowa (4 zjazdy online i 2 zjazdy stacjonarne na Uczelni Łazarskiego).
- Łączna liczba godzin kursu: 140 godzin dydaktycznych (1h=45min)
- Udział zajęć prowadzonych w wersji on-line: 56 godzin
- ECTS: 12 punktów
- Poziom PRK: 6
Warunkiem zaliczenia Kursu jest:
- Wypełnienie pre testu
- Uzyskanie wszystkich efektów uczenia się określonych w programie szkolenia – potwierdzone uzyskaniem pozytywnego wyniku testu końcowego (post test)
- Nabycie kompetencji zgodnie z IV etapami: Zakres, Wzorzec, Ocena, Porównanie określonymi dla uzyskiwania kompetencji w ramach projektów współfinansowanych z EFS+. Weryfikacja uzyskania kompetencji w ramach realizowanych form wsparcia będzie odbywać się zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów na lata 2021-2027 (zał. nr 2 Podstawowe informacje dot. uzyskiwania kwalifikacji w ramach projektów współfinansowanych z EFS+)
- Wymagana minimalna obecność na poziomie (min. 80%) określonym w Regulaminie rekrutacji
Program
Moduł I - Podstawy zarządzania jakością w podmiocie leczniczym
- Rola jakości w rozwoju współczesnych systemów ochrony zdrowia
- Podstawy prawne zarządzania jakością w ochronie zdrowia z uwzględnieniem różnic w zakresie świadczeń
- Aspekty ekonomiczne budowy i utrzymania wewnętrznego systemu zarządzania jakością
- Jakość kliniczna w usługach zdrowotnych – wskaźniki i analizy
- Kluczowe role w systemie zarządzania jakością w podmiocie leczniczym
- Zarządzanie ryzykiem prawnym w kontekście jakości
Moduł II - Architektura wewnętrznego systemu zarządzania jakością w ujęciu procesowym
- Proces zarządzania jakością
- Składowe wewnętrznego systemu zarządzania jakością
- Mapa i narzędzia procesu zarządzania jakością w podmiocie leczniczym
- Systemy informacyjne i informatyzacja procesów związanych z zarządzaniem jakością – perspektywa dziś i jutra
Moduł III - Prawa pacjenta w zarządzaniu jakością
- Prawa pacjenta do: świadczeń, informacji, zgody na świadczenia
- Prawa pacjenta a oczekiwania jego bliskich
- Prawa dzieci jako pacjentów
- Prawo do poufności informacji, w tym danych z monitoringu wizyjnego i zasady udostępniania danych
Moduł IV - Dokumentacja medyczna
- Zasady tworzenia dokumentacji medycznej i jej obieg: przechowywanie, brakowanie, niszczenie, udostępnianie, digitalizacja
- Szczególne rodzaje dokumentacji: dokumentacja szczepień, dokumentowanie ordynowania leków przez pielęgniarkę lub położną, orzeczenia i zaświadczenia
- Przeglądy dokumentacji medycznej: kontrole NFZ, rozpatrywanie skarg pacjentów dotyczących dokumentacji medycznej
Moduł V - Interdyscyplinarne podejście do jakości w ochronie zdrowia
- Relacja pomiędzy wewnętrznym systemem zarządzania jakości a system certyfikacji ISO i akredytacji
- Dostępność świadczeń opieki zdrowotnej
Moduł VI - Badanie opinii pacjentów
- Zakres i organizacja badań
- Możliwości wykorzystania informacji z badania
- Sposób postępowania ze skargami i wnioskami
Moduł VII - Bezpieczeństwo pacjenta
- Postępowanie w stanach zagrożenia życia -wskazówki organizacyjne
- Bezpieczeństwo farmakoterapii
- Bezpieczeństwo dziecka w placówce medycznej
- Praktyczne aspekty przeciwdziałania przemocy i organizacji procesów w tym obszarze
Moduł VIII - Zarządzanie zdarzeniami niepożądanymi
- Definicja zdarzenia niepożądanego na gruncie ustawy o jakości i innych aktów prawnych
- Zarządzanie zdarzeniami niepożądanymi wewnątrz organizacji
- Analiza zdarzeń niepożądanych – kluczowy element polityki poprawy jakości
Zasady rekrutacji
- Proces rekrutacji odbywa się za pośrednictwem następujących kanałów komunikacji:
- komunikacja elektroniczna, za pomocą formularza rekrutacyjnego zamieszczonego na stronie rekrutacja-ckp-kursy.lazarski.pl;
- formularz rekrutacyjny w przypadku wystąpienia szczególnych potrzeb, w tym osób z niepełnosprawnościami, po wcześniejszym uzgodnieniu z Beneficjentem Projektu, może zostać złożony w formie alternatywnej, np. papierowej, dostarczonej osobiście lub przesłanej drogą elektroniczną (e-mail), zgodnie z § 4 ust. 5 Regulaminu;
- w przypadku szczególnych potrzeb komunikacyjnych lub w zakresie udziału w procesie rekrutacji, Kandydat/ka może skontaktować się z Biurem Projektu Centrum Kształcenia Podyplomowego (sektor E, parter, pokój 56, tel. +48 22 54 35 322, e-mail: ckp@lazarski.edu.pl). Pracownicy Biura są dostępni do kontaktu bezpośredniego w godzinach pracy, tj. od poniedziałku do piątku w godz. 9:00–16:00.
- Zasady równościowe będą stosowane na każdym etapie realizacji Projektu, w tym rekrutacji i realizacji form wsparcia, zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027. W przypadku osób z szczególnymi potrzebami, stosowane będą odpowiednie usprawnienia, zgodnie ze Standardami dostępności określonymi w „Załączniku nr 2. Standardy dostępności dla polityki spójności 2021-2027”. Działania w Projekcie będą realizowane z poszanowaniem wszelkich odmienności i zróżnicowania, uwzględniając płeć oraz status osoby z niepełnosprawnością.
- Rekrutacja odbywa się poprzez weryfikację formalną zgłoszeń, polegającą na analizie złożonego formularza rekrutacyjnego oraz dołączonych dokumentów, a następnie przyznaniu punktów zgodnie z kryteriami określonymi w § 12 Regulaminu.
- Utworzona zostanie lista rankingowa dla każdego kursu, zawierająca maksymalną liczbę Kandydatów/ek.
- Na podstawie uzyskanych punktów zostaną utworzone listy uczestników Projektu dla poszczególnych kursów oraz edycji kursów.
- O wynikach weryfikacji formalnej Kandydaci/tki zostaną poinformowani drogą elektroniczną.
- Wsparcie w ramach Projektu skierowane jest do osób, które:
- Wpisują się w grupę docelową Projektu, wskazanej w § 3 ust. 4 Regulaminu;
- Wyrażają chęć uczestnictwa w kursie w obszarze wskazanym w Projekcie;
- Złożyły formularz rekrutacyjny z oświadczeniem woli o chęci realizacji kursu w ramach Projektu;
- Pomyślnie przeszły proces rekrutacyjny.
- Warunki przyjęcia na kurs:
- Spełnienie wymagań rekrutacyjnych, o których mowa powyżej;
- Złożenie i potwierdzenie formularza rekrutacyjnego za pośrednictwem systemu rekrutacyjnego dostępnego na stronie rekrutacja-ckp-kursy.lazarski.pl zgodnie z ust. 5 Regulaminu.
- Kandydaci/tki zakwalifikowani/a do Projektu są zobowiązani do podpisania umowy na realizację kursu przed jego rozpoczęciem.
Harmonogram rekrutacji:
Harmonogram zostanie ogłoszony w późniejszym terminie.
O przyjęciu na kurs decyduje łączna liczba uzyskanych punktów. Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji zawarte są w Regulaminie rekrutacyjnym.
Program kursu (szkolenia) pn. „Koordynator w placówkach opieki zdrowotnej” jest produktem projektu pn. „Kompetencje dorosłych dla rynku pracy i nowoczesnej gospodarki – sektor ochrony zdrowia.” (numer projektu: FERS.01.05-IP.08-0460/23) współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
- produkt objęty w całości licencją licencja CC 4.0 – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych.(**), zamieszczony w całości na stronie internetowej Projektu;
- autor: Julia Aleksandrowicz – opracowanie Utworu nastąpiło na podstawie umowy zawartej pomiędzy Uczelnią Łazarskiego (Zamawiający) a Panią Julia Aleksandrowicz (Wykonawca).
(**) – Licencja Uznanie autorstwa CC BY–NC-ND 4.0. – Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór pod warunkiem, że zostanie przywołane nazwisko autora pierwowzoru; wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór jedynie do celów niekomercyjnych; wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać utwór jedynie w jego oryginalnej postaci – tworzenie utworów zależnych nie jest dozwolone – dodatkowe informacje dostępne na stronie internetowej Creative Commons Polska: creativecommons.pl/wybierz-licencje oraz creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/legalcode.pl;